Birgitte käyttää laihdutuslääkettä: ”Parissa tunnissa sain mielenrauhan”
Birgitte ei halua sairastua diabetekseen, ja jos se tarkoittaa, että hänen on käytettävä Saxendaa loppuelämänsä, hän on valmis siihen. Kyse ei ole painosta vaan terveydestä.
Birgitte ei halua sairastua diabetekseen, ja jos se tarkoittaa, että hänen on käytettävä Saxendaa loppuelämänsä, hän on valmis siihen. Kyse ei ole painosta vaan terveydestä.
Kun 49-vuotias Birgitte meni lääkäriin, luvut puhuivat selvää kieltä. Ei ainoastaan vaa’an lukema vaan kaikkien testien ja mittausten tulokset.
Hänellä todettiin kohonnut verenpaine ja verensokeri, munuaistoiminnan häiriö ja kohonnut kolesteroli – kaikki ylipainon liitännäissairauksia.
Lue myös: DASH-ruokavalio laskee verenpainetta
”Saan diabeteksen, jollen tee jotakin. En käytä laihdutuslääkettä painon vuoksi vaan yleisen terveyteni. Haluan elää!” Birgitte sanoo.
Birgitte on taistellut painonsa kanssa teini-iästä lähtien ja kokeillut useita lääkehoitoja vuosien varrella.
Tehokkainta hoito oli syksyllä 2022, jolloin hän aloitti Saxenda-lääkityksen, joka lisää kylläisyyden tunnetta jäljittelemällä kehon suolistohormonia.
Lue myös: Laihdutuslääke: Edut ja haitat
”Parissa tunnissa sain mielenrauhan. En enää miettinyt, että mitä nyt söisin. Kaikki oli niin selvää.”— Birgitte, laihdutuslääkkeen käyttäjä
Pullan, karkkien ja suklaan himo katosi, ja Birgitte pystyi syömään vain murto-osan siitä määrästä ruokaa, minkä hän aiemmin söi.
Kuudessa kuukaudessa hän laihtui 21 kg ja hänen painonsa laski 102 kiloon.
Niin onnellinen kuin hän olikin hoidon tuloksista, yhtä suuri oli pettymys, kun paino jumittuikin paikoilleen. Birgitte yritti nostaa lääkeannosta, mutta sai niin voimakasta pahoinvointia, että annosta laskettiin jälleen.
Siksi hän vaihtoi Wegovyyn, mutta se taas aiheutti hänelle masennuksen kaltaisia sivuvaikutuksia.
”Tuntui kuin olisin ollut sumussa. Kaikki tuntui yhdentekevältä.”— Birgitte, laihdutuslääkkeen käyttäjä
Siksi hän lopetti lääkkeen käytön muutaman viikon jälkeen.
Nyt hän oli tilanteessa, jossa onnistumisen ilo oli muuttunut tappion pettymykseksi. Mikään lääke ei tuntunut auttavan, ja hänen ruokahalunsa palasi entiselleen.
”Aloin taas syödä liikaa, kuten ennen, ja tietysti lihoin heti. Kokonainen suklaalevy tai pussillinen sipsejä. En edes nauttinut siitä, oli vain pakko ahmia”, Birgitte sanoo.
Paluu laihdutusohjelmaan vaatii energiaa, jota Birgittellä ei ollut. Sitten hänen lapsensa sairastuivat, ja hän joutui keskittymään heihin, minkä vuoksi taistelu kiloja vastaan sai odottaa.
Heräsi epäily, että hänellä on mahdollisesti tarkkaavaisuus- ja ylivilkkaushäiriö, ja keväällä 2024 hänellä diagnosoitiinkin ADHD. Palaset alkoivat loksahdella paikoilleen.
”En tiennyt, että ylensyönti voi olla ADHD:n oire. Korvasin ruualla dopamiinin puutetta aivoissani. Nyt ADHD-lääkitys pitää dopamiinitasosta huolen”, hän sanoo.
Nykyään hän käyttää ADHD-lääkitystä ja aloitti äskettäin Saxenda-hoidon. Hän painaa nyt 113 kiloa eli 10 kiloa vähemmän kuin 2,5 vuotta sitten. Hän on päättänyt pudottaa painoaan taas nyt, kun hänellä riittää energiaa, ja hän panostaa terveellisiin elämäntapoihin.
”Minun on laihduttava ja saatava verensokerini ja kolesterolini laskemaan. Käytän siis laihdutuslääkettä oikeastaan estääkseni diabeteksen kehittymisen”, hän sanoo ja jatkaa:
”Saxenda antaa minulle mielenrauhaa, joten siitä on iso apu.”
Birgitte aikoo jatkaa lääkitystä terveiden elämäntapojen ohella sittenkin, kun hänen terveydentilansa on kohentunut ja vaikka hänen painonsa laskisi 85 kiloon.
”Minulle lääke on pysyvä tuki elämässä, aivan kuten verenpainelääkitys”, hän sanoo.