”Tänään syödään meksikolaista!” on yleensä hyvä uutinen niin isoille kuin pienillekin, ja tällä viikolla meksikolaisia herkkuja on luvassa peräti 4 kertaa.
Hola! Pidä kiinni sombrerosta, sillä luvassa on vahvoja makuja!
Maanantaina ainakin mieltä lämmittää Meksikon kulho: mausteista broileria, maissia ja guacamolea.
Seuraavana päivänä hottia on jalapenochilillä maustettu meksikolainen papukeitto muun muassa kidneypavuista. Tarjoa kuumana täysjyvälevän kanssa ja mieluusti myös creme fraiche -silmällä. Kannattaa tehdä tuplasatsi ja pistää puolet pakkaseen, niin kiireisenä päivänä pääsee helpolla ruuanlaitosta.
Keskiviikkona tarjotaan lohitäytteisiä tortilloita ja siitä seuraavana päivänä klassikkoa nimeltä *huevos rancheros, jossa tomaattinen papumuhennos tortillaletulla saa kruunukseen paistetun munan. Helppoa kuin mikä ja lisäksi täyttävää ja lämmittävää. Jos annos vaikuttaa pieneltä, tarjoa nälkäisille useampi paistettu muna.
Perjantaina on listalla ehkä tunnetuin meksikolainen ruoka – chili con carne tai vaihtoehtoisesti – chili sin carne.
Meksikolaisesta ruuasta saa helposti todella energiapitoista, mutta kuten kaikessa ruuanlaitossa, voit tässäkin valita itse, mitä aineksia käytät.
Jätä siis esimerkiksi riisi vähemmälle ja lisää terveellisten kasvisten, kuten papujen määrää. Käytä salsaa ranskankerman ja paksun juustokuorrutuksen sijaan ja vaihda uppopaistetut tacokuoret täysjyvätortilloihin.
KUNTO PLUSsan ateriaehdotukset tekevät arjen aterioista innostavampia
Saat joka viikko 5 seuraavien periaatteiden mukaan laadittua terveellistä päivällisreseptiä sekä bonusreseptin viikonvaihteeksi.