Voiko viime kesältä jäänyttä aurinkorasvaa vielä käyttää?
Voiko edelliskesästä jäänyttä aurinkorasvaa vielä käyttää? Entä mikä suojakerroin pitäisi valita Suomen suveen?
Voiko edelliskesästä jäänyttä aurinkorasvaa vielä käyttää? Entä mikä suojakerroin pitäisi valita Suomen suveen?
Kun kesä alkaa lähestyä, tulee aurinkovoiteen hankinta jälleen ajankohtaiseksi – vai voisiko ensin vain käyttää loput edelliskesän rasvasta?
THL:n mukaan vanhoja rasvoja ei kannata käyttää, sillä niiden tehosta ei ole enää takeita. Aurinkovoiteen suojakertoimen takaavat aineet ovat saattaneet kärsiä, eikä voide ole muutenkaan enää parhaimmillaan vuoden säilytyksen jälkeen, ja se voi aiheuttaa jopa ihoärsytystä.
Parasta onkin investoida suosiolla uuteen aurinkovoiteeseen, jossa on riittävän korkea ja kattava suoja ihanan auringon haitallisia säteitä vastaan. Vanhan aurinkorasvan oikea osoite on sekajäteastia.
WHO suosittelee käyttämään vähintään suojakertoimen 30 aurinkovoidetta. Lapsilla suojakerroin saa olla mieluusti 50. Kannattaa myös varmistaa, että voide suojaa sekä UVA- että UVB-säteilyltä.
Voidetta on myös tärkeä levittää runsaasti kaikille auringolle alttiiksi jääville ihoalueille – aikuisen vartalolle esimerkiksi kourallinen rasvaa on hyvä nyrkkisääntö.
Voidetta voi myös esimerkiksi levittää kahteen otteeseen 20 minuutin välein, jotta ensimmäisellä kerralla tavoittamattomat kohdat tulevat mukaan seuraavalla kerralla. Tärkeää on myös antaa voiteen imeytyä hyvin ennen aurinkoon astumista.
Auringosta kannattaa nauttia täysin rinnoin, mutta muutamalla vinkillä voi torjua sen haitalliset vaikutukset.
LÄHTEITÄ: THL, Ilmatieeteen laitos, WHO