Miksi parin tunnin koneenvaihdon aikana Münchenin lentokentältä ostetun parfyymin tuoksu tuo mieleen määränpäässä Afrikassa kansallispuistoissa jeepin kyydistä nähdyt norsut, leijonat ja kirahvit vielä vuosien kuluttua?
Useimmat muistot liittyvät näköhavaintoihin, ja aivokapasiteetista kolmannes käytetään näköhavaintojen käsittelyyn.
Kun tuoksu saa henkilön tai kokemuksen nousemaan mieleen, kyse on yleensä tunneperäisesti erityisen merkittävästä tapahtumasta.
Tätä omien kokemusten muistamiseen liittyvää muistijärjestelmän osaa kutsutaan elämäkertamuistiksi eli autobiografiseksi muistiksi.
Ihmisen muistot muuttuvat jatkuvasti – aikuisena muistamme paremmin lapsuuden ja nuoruuden muistikuvia kuin aikuisiän tapahtumia, koska lapsuuden ja nuoruuden tapahtumat ovat olleet mielelle tuolloin ainutkertaisia ja ensimmäisiä lajissaan.
Aikuisena kokemuksen täytyy olla erityisen merkittävä tallentuakseen elämäkertamuistiin.